Apsekos Kalnciema iedzīvotāju veselību

Jelgavas novada Kalnciema pagastā plānotās akumulatoru pārstrādes rūpnīcas projekta īstenotāji “EcoLead” plāno veikt Kalnciema iedzīvotāju biomonitoringu, lai apsekotu rūpnīcas ietekmi uz iedzīvotāju veselību, aģentūrai BNS pavēstīja “EcoLead” valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs.

Viņš norādīja, ka biomonitoringu ir nepieciešams veikt, lai vēlāk būtu iespējams noteikt, vai rūpnīcās “EcoLead” darbības rezultātā nav palielināts svina piesārņojums iedzīvotāju organismā. “Mēs esam ļoti ieinteresēti šāda biomonitoringa veikšanā, lai Kalnciema iedzīvotājiem būtu pieejami analīžu rezultāti. Jo tad informēs skaitļi un fakti, nevis dominēs emocijas un spekulācijas par it kā iespējamo kaitīgumu,” norādīja Harlamovs.

Viņš arī atzīmēja, ka Veselības inspekcija, atbildot uz uzņēmuma “EcoLead” vēstuli par prasībām cilvēku biomonitoriga veikšanai, norādījusi, ka līdz šim sistemātisks un regulārs iedzīvotāju biomonitorings Latvijā nav veikts.

“Šobrīd ne Latvijā, ne arī Eiropas Savienībā nav pieņemti normatīvie akti, kas izvirzītu noteiktas prasības biomonitoringa veikšanai. 2014.gada 26.martā Ministru kabinetā apstiprinātas Vides politikas pamatnostādnes 2014.-2020.gadam paredz, ka rekomendācijas cilvēku biomonitoringam Latvijā tiks izstrādātas līdz 2016.gada beigām, bet tā izpilde pilotprojekta veidā tiks realizēta laikā no 2017.līdz 2020.gadam,” vēstulē paudusi Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja Solvita Muceniece.

Tāpat Veselības inspekcija norādījusi, ka patlaban galvenais uzdevums ir noskaidrot, vai iedzīvotāju organismā ir vērojamas svina piesārņojuma pazīmes. “Kalnciemā realizējamais biomonitorings pēc būtības ir vienkāršs. Pirms uzņēmuma darbības uzsākšanas ir jāveic pirmais apsekojums, noskaidrojot fona stāvokli – svina saturu iedzīvotāju asins paraugos, bet pēc uzņēmuma darbības uzsākšanas ir jāveic regulāri atkārtoti pētījumi, izmantojot tās pašas iesaistītās personas,” sacīts vēstulē.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Jelgavas novada dome janvārī akceptēja uzņēmuma “EcoLead” ieceri Kalnciema pagastā veidot nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, tajā investējot vairāk nekā deviņus miljonus eiro. Vairāki Kalnciema iedzīvotāji iebilda pret rūpnīcas izveidi.

Rūpnīcā plānots nodarbināt 42 darbiniekus. Rūpnīcas jauda būtu 15 tūkstoši tonnu akumulatoru gadā, bet sākotnēji plānots pārstrādāt 12 tūkstošu tonnu, lai iegūtu 8,7 tūkstošus tonnu svina un svina sakausējumu gadā.

Uzņēmums nodarbojas ar atkritumu un lūžņu vairumtirdzniecību. Tas dibināts 2007.gadā, un uzņēmuma apmaksātais pamatkapitāls ir 1,15 miljoni eiro.

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.