Hipotekārais kredīts mājokļa celtniecībai

Ja vēlaties celt savu mājokli, bet tam ir nepieciešami līdzekļi, ir iespējams saņemt hipotekāro kredītu mājokļa celtniecībai jeb būvniecībai. Visbiežāk kredīts tiks galvots ar jaunceļamo īpašumu. To iespējams saņemt bankās. Galvenā atšķirība no kredīta jau gatava mājokļa iegādei ir tāda, ka bieži būs nepieciešama lielāka pirmā iemaksa. Parasti bankas prasa 10-15% pirmo iemaksu parastajam hipotekārajam kredītam, bet jaunceļamiem īpašumiem šī summa var sasniegt 30% no kredīta izmaksām.

Pieteikt kredītu mājokļa celtniecībai

Pieteikt kredītu

Šis kredīts bieži ir ar diezgan izdevīgiem nosacījumiem. Piemēram, būvniecības laikā varat maksāt tikai procentus, sākot maksāt pamatsummu tikai pēc būvdarbu beigām. Šo kredītu izsniedz pa daļām, kas sadalītas pa būvniecības etapiem, kas saskaņoti ar banku, kura dod “zaļo gaismu” arī, piemēram, jūsu būvuzrauga izvēlei, darbu termiņiem un citām lietām.

Arī bez tā jākārto daudz citu formalitāšu, piemēram, būvniecības procesā jāsastāda pieņemšanas-nodošanas akti, kas apliecina, ka saņemtā nauda tikusi iztērēta tai paredzētajiem mērķiem. Tāpat kā ar hipotekāro kredītu gatava mājokļa iegādei, nepieciešams arī mājokļa vērtējums, tikai šajā gadījumā – jaunceļamā mājokļa (t.i., tā paredzētās vērtības pēc būvdarbu beigām). Būs nepieciešama arī apdrošināšana.

Kredīta saņemšana

Protams, arī uz šo hipotekārā kredīta veidu attiecas “parastie” nosacījumi – kredītlikme var būt fiksēta vai mainīga, kredītu var paņemt citā valūtā, pastāv vairāki maksājuma grafika veidi, u.t.t. Svarīgākais pamatprincips, kas attiecas arī uz lielāko daļu privātpersonu kredītu – tas tiek galvots ar ķīlu, bet galvenais kritērijs tā piešķiršanai ir jūsu ikmēneša ienākumi. Grūtību gadījumā bankas var piešķirt kredīta brīvdienas, piemēram, uz diviem gadiem – tajās jūs maksājat tikai procentus.

Pāris hipotekārā kredīta padomi

Ņemot hipotekāro kredītu, ir jārēķinās, ka:
  • Pirmā iemaksa parasti ir 15-20% no nākamā īpašuma vērtības;
  • Kredītā varēsit maksāt 35-40% no ģimenes ikmēneša ienākumiem, pie kam ar nosacījumu, ka nav citu kredītu;
  • Bez pirmās iemaksas, hipotekārā kredīta noslēgšanai ir arī daudz citu izdevumu, piemēram, zemes grāmatas, vērtētāja, līguma slēgšanas, u.c izdevumu, kas parasti pārsniedz 1000 eiro;
  • Pirms paņemat hipotekāro kredītu, pamēģiniet pāris mēnešus nodzīvot ar tādiem izdevumiem, kādi būs tad, ja paņemsit kredītu;
  • Izstrādājiet rezerves variantus – ja kāds no ģimenes locekļiem zaudēs darbu, vai varēsit pārvākties pie vecākiem un dzīvokli izīrēt? Vai labāk nav izvēlēties mazāku dzīvokli, bet drošāk – tā, lai vajadzības gadījumā varat izdzīvot arī tad, ja kredītu jāsedz tikai vienam ģimenes loceklim?
  • Hipotekāro kredītu parasti ņem termiņā no 15-35 gadiem;
  • Lai gan tas parasti ir izdevīgāks nekā īre, hipotekāro kredītu pārtraukt ir daudz grūtāk, nekā īri.
Aizņemties kredītu mājokļa celtniecībai

Saņemt kredītu

Katru gadu Latvijā aptuveni 5% darbspējīgo iedzīvotāju paņem hipotekāro kredītu. Lielākā daļa no viņiem to arī atdod, taču uzmanīties un pārdomāt vienmēr ir vērtīgi.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.