Hipotekārie kredīti Latvijā

Hipotekārais kredīts pret ķīluHipotekārais kredīts – aizdevums, kurš nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu, kas var būt arī nekustamais īpašums, kuru aizņēmējs vēlas iegādāties. Pēc kredīta atmaksas nekustamais īpašums paliek kredīta ņēmēja īpašumā. Hipotekāros kredītus piedāvā vairākas bankas uz dažādiem procentiem. Procentu likmes atkarīgas no bankas aizdevumu politikas un no konkrētā kredīta ņēmēja. Latvijā viena banka piedāvā hipotekāros kredītus ar finansējuma apjomu līdz 95%, ja aizņēmējam ir valsts galvojums. Šī banka, un nevienam nav noslēpums, ka patīkamie procenti pieder Nordea bankai, izsniedz kredītu arī par viszemāko pirmās iemaksas summu – 5%, tā nedrīkst būt zemāka par 7000 EUR.

Lai saņemtu hipotekāro kredītu Latvijas kredītiestādēs, nodrošinājums, kuru pieprasa banka, ir nekustamā īpašuma ķīla vai, ja mājoklis tiek būvēts, jaunbūve un/vai zemes gabals. Par hipotekāro kredītu izsakās daudzi eksperti. Viedoklis mājsaimniecību vidū atšķiras. Daudzi nevēlas parādu jūgu, citiem nesekmējas ar vienotu saskaņu ģimenē kredīta ņemšanas jautājumā – banku labvēlības iegūšanai svarīgi, lai nodrošinājums nāktu no diviem cilvēkiem. Bankas nevēlas riskantus parādniekus, un priekšroka tiek dota tādiem pāriem, kur abi ir jau ilgstoši, vēlams, tajā pašā darbavietā vairākus gadus strādājoši, stabili dzīves partneri ar regulāriem ienākumiem. Procentu likmes var mainīties, kredīta ņēmējiem izrādoties priekšzīmīgiem bankas klientiem.

Banku uzskats: šādi kredīti ir nepieciešami cilvēkiem, kas savu dzīvi plāno gadiem uz priekšu. Ja izraisāt iespaidu par svārstīga rakstura cilvēku, esat bieži mainījis darbavietas uz citām, braucis laimes meklējumos uz Angliju, atkal atgriezies un divreiz šķīries, tagad audzināt bērnu viens, tad jūsu izredzes ir pavisam zemas. Hipotekārais kredīts ir nopietns lēmums, un nodoms būvēt māju saistīts ar vismaz apņemšanos ilgstoši uzturēt savu dzīves līmeni tikpat augstu, cik tas ir lēmuma rašanās brīdī. Protams, šo apņemšanos var grozīt dažādi faktori – ģimenes apstākļu izmaiņas, biznesa likstas, veselības problēmas. Tomēr cilvēks, kurš nodrošina savu aizņēmumu ar īpašumu, rāda sev, cik lielā mērā ir gatavs arī riskantam solim un iespējamai īpašuma zaudēšanai, cik neveiksmes gadījumā gatavs sacīt: tāda ir dzīve.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.