Iedzīvotāji labprātāk maksātu hipotekāro kredītu

DNB aptauja: Latvijas iedzīvotāji labprātāk maksātu hipotekāro kredītu nekā mājokļa īri.

Aptaujā*, ko veica DNB banka sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Compass”, noskaidrojies, ka 63% Latvijas iedzīvotāju labprātāk maksātu hipotekāro kredītu par savu mājokli, nevis īri savas dzīvesvietas īpašniekam. Turklāt 5% iedzīvotāju apstiprina, ka plāno tuvākā gada laikā iegādāties kādu nekustamo īpašumu.

Labāk hipotekārais kredīts nekā īre

Vaicāti par to, ko saredz kā izdevīgāko situāciju tiem, kas nav paši sava mājokļa īpašnieki, pārliecinošs vairākums jeb 63% respondentu pauda viedokli, ka šādā gadījumā visizdevīgākais variants ir hipotekārais kredīts, kas ļauj katru mēnesi par mājokli maksāt tādu pašu vai pat mazāku summu nekā, īrējot mājokli. Turklāt šādu viedokli vienlīdz bieži izvēlējās gan pilsētu, gan piepilsētu un lauku teritoriju iedzīvotāji visos Latvijas novados. Savukārt mazāka daļa respondentu atzīmēja, ka gadījumos, ja cilvēks nav sava mājokļa īpašnieks, izdevīgākais variants ir mājokli īrēt, kā plusu minot mazāku atbildību, jo mājokļa apsaimniekošana un remontdarbi ir tā īpašnieka rokās.

“ Līdz ar sarežģītajiem mājokļa īres tirgus apstākļiem un kopējām nekustamā īpašuma tendencēm iedzīvotāju vēlme pēc sava mājokļa Latvijā ir aktuāla – arvien lielāks mājsaimniecību skaits uzskata, ka šis ir izdevīgs brīdis sava mājokļa iegādei. 5% Latvijas iedzīvotāju tuvākā gada laikā plāno iegādāties nekustamo īpašumu, savukārt 11% apsver iegādes iespēju, bet nav vēl pievērsušies sīkākai izpētei. Turklāt aptauja rāda, ka par hipotekāro kredītu visbiežāk domājušas tieši jaunās ģimenes, kurās ir vismaz viens bērns. Savukārt mūsu pieredzē jaunās ģimenes aktīvi interesējas par DNB bankas meitas uzņēmuma SIA Salvus piedāvājumu ar izdevīgākām kredīta iespējām ar samazinātu komisijas maksu un pirmo iemaksu, sākot no 10% no īpašuma vērtības, ” skaidro DNB bankas Privātpersonu apkalpošanas vadītājs Latvijas novados Normunds Rudzītis.

Vilinošākās – privātmājas

Aptauja atklāja, ka situācijā, kad mājokļa potenciālais pircējs izmantotu hipotekāro kredītu, vislielākā daļa jeb 25% respondentu atzina, ka bankas palīdzību izmantotu jaunas un gatavas privātmājas iegādei. Turklāt šādu viedokli pauda kā pilsētu, tā arī lauku teritoriju iedzīvotāji. Otrajā vietā respondenti liktu remontējamas privātmājas ieguvi, izmantojot hipotekāro kredītu. Visretāk respondenti hipotekāro kredītu izmantotu neremontēta dzīvokļa iegādei.

Vēlētos uzkrāt

Vairāk nekā ceturtā daļa respondentu kā sev piemērotāko mājokļa iegādes veidu saredz “Īres vietā pirmā iemaksa” risinājumu, pirmo iemaksu sedzot īres veidā ilgākā laika periodā un pēc tā turpinot maksāt hipotekāro kredītu, ko piedāvā arī DNB banka, dodot iespēju iegādāties īpašumu tiem, kam vēl nav uzkrāta visa pirmās iemaksas summa. Turklāt šo iespēju visvairāk izvēlējušies Rīgā, Pierīgā un lielajās pilsētās mītošie respondenti. Turpretī mazpilsētās dzīvojošie respondenti kā sev izdevīgāko nākamā mājokļa iegādes variantu saredzēja objekta iegādi bez kreditēšanas, uzreiz sedzot pilnu īpašuma vērtību.

*Aptauja veikta 2015.gada maijā, internetā aptaujājot 505 respondentus.

Papildu informācija:

Teika Lapsa

DNB bankas sabiedrisko attiecību vadītāja

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.