Kā veidot labu kredītvēsturi

Lai izveidotu labu kredītvēsturi un nekad nenokļūtu kredītu parādnieku sarakstā, ir vajadzīgas tikai dažas lietas: ievērot finanšu disciplīnu, sekot kredīta maksājumu termiņiem, plānot kredīta atdošanu vairākos maksājumos un aizņemties tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams.

Kad runājam par finanšu disciplīnu, tad domājam par tēriņu sabalansēšanu ar ienākumiem. Parēķiniet, cik daudz Jūs ieņemat mēnesī, un vai šis skaitlis ir lielāks par izdevumiem. Bieži vien Jūs pat neapzināties, ka tērējat vairāk, kā varat atļauties. Un „nejauši” pārtērējot ienākumus, Jums nākas aizņemties.

Kas ir izdevumi? Tie ir visi tēriņi, kas tiek veltīti kaut kādu vajadzību segšanai. Šādas vajadzības mēs varam paredzēt, bet dažkārt gadās arī neplānoti pirkumi, piemēram, auto remonts vai zobārsta pakalpojumi. Aizņemoties nelielas summas, kuras jāatmaksā vairākos maksājumos, mēs neradām slogu savam finanšu plānam. Pretējā gadījumā nākamā mēneša izdevumi ir krasi jāsamazina par tik, cik esam aizņēmušies. Bieži tas ir ļoti grūti vai pat neiespējami izdarāms, tādējādi mēs riskējam aizņemties atkal. Mēneša maksājumi aug, līdz esam apauguši ar parādu nastu, kuru ir neiespējami atmaksāt. Bet pat šādā gadījumā ir iespēja izvairīties no parādu vēstures aptraipīšanas. Jums, tikko radusies problēma, jāvēršas pie aizdevēja un kopīgiem spēkiem jāsastāda jauns atmaksas grafiks. Ja tomēr tad nepildīsiet parādsaistības, Jūsu lieta tiks nodota parādu piedziņas uzņēmumam, un sliktākajā gadījumā Jūsu vārds parādīsies Latvijas Bankas kredītu reģistrā.

Bet jau pirms kredīta noformēšanas Jums ir iespēja sevi pasargāt no sliktas kredītvēstures veidošanās – Jums jāaprēķina visi gaidāmie tēriņi, tajā skaitā kredīta maksājums. Kad esat uzlicis uz papīra visus paredzamos maksājumus un nolēmis izdot tikai tām vajadzībām, kas atrodas Jūsu sarakstā, Jums cieši jāseko savam plānam, maksājot tikai to, kam nauda ir atlikta. Kā varat zināt, cik līdzekļi Jums ir pieejami? Ieņēmumi ir visa nauda, ar ko Jūs varat rēķināties. Ja, aprēķinājis, cik nepieciešams neatliekamajiem maksājumiem, kā, piemēram, īre, komunālie maksājumi, ceļš uz darbu un pārtika, Jūs esat nonācis pie secinājuma, ka pāri vēl paliek, drīkstat tērēt šo summu daļēji, lai segtu kredīta atmaksu. Tomēr vēlams, lai Jums vēl atliktu kāda lieka summa, ko tērēt neparedzētiem gadījumiem.

Ja jau vairāk kārt esat nonācis naudas grūtībās, Jums jāpārskata savs dzīvesveids. Varbūt Jums ir pieejama papildu peļņa, varbūt jāpārdomā veids, kā tērējat naudu. Iespējams, Jūs varat atrast lietas, bez kurām jau sen iztiekat, bet kuras ir itin labas citiem – pārdodiet vai iemainiet tās pret citām.

Pie labiem naudas tērēšanas paradumiem, kas ir labas kredītvēstures veidošanās pamatā, pieskaitāma gan pirkumu plānošana, gan rūpīga brendu jeb zīmolu izvēle. Piemēram, dodoties uz veikalu, dariet to tikai un vienīgi ar mērķi iepirkties, turklāt iepirkties pēc iepriekš sastādīta saraksta. Nav slikti katru reizi, kad Jums ienāk prātā kāds pirkums, to pierakstīt. Tā Jūs veicināsiet apdomīgu iepirkšanos. Nonācis veikalā, salīdziniet dažādu zīmolu un ražotāju piedāvājumu. Tas ir viegli izdarāms, runājot par jebkuru preci. Arī aptiekā, zinot zāļu sastāvu, aptiekārs var ieteikt Jums zāles par izdevīgāku cenu, un tas pat ir viņa pienākums.

Izlūkojot veikala plauktus, atcerieties, ka lētākas preces atrodas zemākos plauktos, bet ne visas akcijas ir patiešām izdevīgas. Ja iepērkaties regulāri, Jūs pratīsiet salīdzināt cenas. Ja Jums gadījies nejauši nokļūt veikalā, Jums būs jāpaļaujas uz zemākās cenas piedāvājumu.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.