Kam pievērst uzmanību slēdzot hipotekārā kredīta līgumu?

Hipotekārais kredīts ir jebkurš kredīts, kas tiek nodrošināts ar nekustamā īpašuma (arī jaunceļamā) ķīlu. Tas ir visbiežākais veids, kā cilvēki iegādājas mājokli, un, tā kā mājokļa izvēle kopā ar hipotekārā kredīta noslēgšanu ir viens no dzīves “lielajiem lēmumiem”, dabiski, ka rodas vēlme to izsvērt, pārdomāt un, beigu beigās, izlasīt un saprast sīko druku tā līgumā. Šajā rakstā apskatīsim to, ko noteikti vajag zināt, kad slēdzat hipotekārā kredīta līgumu, vai jūs darītu to bankā vai pie nebanku kredītdevēja.

Mājokļa kredīts

Svarīgākais, kam pievērst uzmanību, slēdzot hipotekārā kredīta līgumu

  • Procentu likme – vissvarīgākais, kam pievērst uzmanību, ir tas, kā tiek noteikta procentu likme. Ar fiksēto procentu likmi var nebūt pilnīgi nekādu problēmu, taču dažas bankas starpbanku komisijai (EURIBOR) pieskaita vēl savus procentus, kas var slēpties zem visdažādākajiem vārdiem. Ar šiem vārdiem arī ir problēmas, jo banka var, piemēram, “Draudzīgo uzcenojumu” pēc pieciem kredīta gadiem pārskatīt, un jūs pret to nevarēsit protestēt.
  • Likmes pārskatīšana – dažas bankas patur sev tiesības pārskatīt kredītlikmi, piemēram, pēdējiem pieciem kredīta gadiem. Tas ir, piemēram, pirmos 25 gadus 30 gadu hipotekārajam kredītam tiek piemērota fiksēta vai mainīgā procentu likme ar noteiktu bankas uzcenojumu, taču 25. gadā likme tiek pārskatīta. Noteikti pievērsiet uzmanību, vai līgumā nav paredzēta negaidīta procentu likmes maiņa – un atcerieties, ka šādi noteikumi var sagādāt problēmas, kad esat jau teju “finiša taisnē”.
  • Termiņš – visizdevīgāk kredītu ņemt ar visgarāko termiņu. Loģika par labu šim ir ļoti, ļoti vienkārša, taču daudzi nez kādēļ neizvēlas šādu opciju. Tā kā kredīta pirmstermiņa atmaksa ar likumu ir bez maksas, ja jūs spējat pats sevi disciplinēt, tad izdevīgāk ir paņemt kredītu uz 40 gadiem 30 gadu vietā. Termiņš ir tāds pats, taču ir mazāks obligātais ikmēneša maksājums, tādēļ jūs varat zināt, ka būsit spējīgāks kredītu atmaksāt, arī ja gadīsies finansiālas ķibeles. Tādējādi varat paņemt kredītu idejiski uz 30, bet praktiski – 40 gadiem, un maksāt tā, lai to nosegtu 30 gadu laikā.. Pretēji likumam, dažas bankas pieprasa papildus samaksu par pirmstermiņa atmaksu, to saucot par komisijas maksu, tāpēc rūpīgi izpētiet līgumu.
  • Sīkā druka – ar šo vārdu salikumu var raksturot visas sīkās klauzulas, kas skan gluži kā “ā, un ir viena maza lieta”, kad esat jau gatavs iegādāties noskatīto automašīnu. Sīkajā drukā var būt ierakstīti klientam gauži neērti nosacījumi – piemēram, dažas bankas patur tiesības pieprasīt pilnu kredīta atmaksu, ja jūsu ikmēneša ienākumi sarūk par noteiktu daudzumu, piemēram, 20%.

Protams, slēdzot hipotekārā kredīta līgumu, jāpārskata vēl daudz lietu. Ja rodas kādas neskaidrības, noteikti jautājiet bankā vai savam juristam. Daudz labāk ir vienreiz pajautāt, nekā turpmākos gadus palaikam neskaidri atcerēties par kādu īpatnēju vārdu savienojumu kredītā, kas nodrošina jūsu pajumti.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.