Kas ir hipotekārie kredīti?

Ir dažādi veidi, kā nodrošināt sev nepieciešamos finanšu līdzekļus. Ja runa ir par aizdevumu, tad ir pieejami vairāki kredītu veidi, un katram ir savas priekšrocības un trūkumi. Piemēram, īstermiņa kredīti ir noformējami ļoti ātrā laika sprīdī, turklāt neprasa ne ķīlu, ne galvotāju – ir vajadzīgi tikai pietiekami ienākumi un laba kredītvēsture. Taču ne vienmēr var izlīdzēties ar ātro aizdevumu – reizēm ir nepieciešamas lielākas naudas summas. Tādās reizēs noderīgāks būs hipotekārais kredīts – aizdevums, kurš pieejams pret nodrošinājumu jeb Jūsu nekustamo īpašumu.

Vai man ir vajadzīgs hipotekārais kredīts?

Ja Jūsu plānos ir veikt pirkumu, kuram nepietiek ar ikdienas finansējumu, tad varat apsvērt variantu par hipotekāro aizdevumu. Šādi pirkumi var būt, piemēram, auto vai mājokļa remonts, tā iegāde, labiekārtošana, medicīnas un izglītības pakalpojumu izdevumi un praktiski jebkura prece vai pakalpojums, ko uzskatāt par vajadzīgu, bet kas neatbilst šī brīža finanšu situācijai. Ja Jūsu īpašumā ir nekustamais īpašums – dzīvoklis, māja, zeme vai mežs – tad varat pretendēt uz kredītu pret ķīlu jeb hipotekāro kredītu.

Kas tiks novērtēts, lai es varētu saņemt aizdevumu?

Pirmām kārtām tiek vērtēta Jūsu kredītvēsture un iepriekšējās parādsaistības. Ja kredītvēsture ir pozitīva, nav iemesla liekam uztraukumam. Nedrīkst būt pārkāptu parādsaistību pie konkrētā kreditora vai pie citiem kredītdevējiem. Tas liecina par Jūsu uzticamību un lojalitāti, tādējādi kreditors var rūpīgi izvērtēt Jūsu kā klienta atbilstību.

Svarīgs aspekts ir arī Jūsu ienākumi. Nozīmīgi, lai Jums būtu stabila un pastāvīga mēneša alga, taču tiek vērtēti arī pārējie ienākumi, kurus vien varat pierādīt. Tā kā kreditori nereti vērtē ne tikai Jūsu individuālos, bet arī ģimenes kopējos ienākumus, tad iespēja saņemt aizdevumu ir lielāka. Piemēram, ja saņemat kādu pabalstu vai citu blakus ieņēmumu un varat to pierādīt ar attiecīgiem dokumentiem, tad arī šie ienākumi tiek skaitīti kopā.

Reizēm tiek aplūkots arī mērķis, kālab vēlaties ņemt aizņēmumu. Vai tas būtu banku vai nebanku kreditors, aizdevuma sniedzējam ir jābūt drošam par Jūsu plāniem. Jūsu kredīta apjoms ir atkarīgs arī no apķīlājamā īpašuma vērtības. Nereti kreditori piedāvā bezmaksas īpašuma novērtējumu, ko veic ekspertu komisija ar ilgstošu pieredzi. Jo vērtīgāks Jūsu īpašums, jo lielāka aizdevuma summa būs pieejama.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.