Kas ir kredīts?

EURVārds “kredīts” jau sen kā nav svešvārds. To zina pat tie, kas nav saistīti ar finanšu jomu. Pēc definīcijas tas ir darījums, kur kredītiestāde savam klientam uz līguma pamata aizdod konkrētu naudas summu vai citas lietas, piemēram, īpašumu. Lietojot terminoloģiju, izdevēji var tikt saukti arī par kreditoriem, bet klienti jeb kredīta ņēmēji par debitoriem (vai aizņēmējiem). Kredītus var izsniegt gan banku, gan nebanku kreditori – atšķirības starp tiem ir vairākas. Parasti atzīmē vairākus kredīta veidus: hipotekārie kredīti, patēriņa kredīti, ātrie kredīti, studiju kredīti, studējošo kredīti, overdrafts jeb kredītlīnija, investīciju kredīti, kredīti apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, faktorings.

Kas ir valsts kredīts?

Teorētiski valsts kredīts ir kredīts, kurš pieejams ar valsts galvojumu – tātad daļu no aizdevuma summa sedz valsts, kas ir vienīgais galvotājs. Diemžēl jāteic, ka praktiski realitātē situācija ir cita – vienīgie kredīta veidi, kuros valsts piedalās kā galvotājs, ir studiju kredīts un hipotekārais kredīts. Jāatzīmē arī fakts, ka realitātē definējums “valsts galvotais studiju kredīts” ir diezgan neprecīzs. Sanāk, ka labākajā gadījumā tas ir tikai valsts garantēts, jo galvojums tāpat ir jāuzņemas pašiem, tāpat arī kredīta atdošana.

Tāpat arī valsts hipotekārais kredīts nenozīmē, ka mājokļa summa tiks segta par valsts rīcībā esošajiem līdzekļiem. Šis kredīts nozīmē tikai to, ka mājokļa pircējam nevajadzēs maksāt pilnu bankas prasīto pirmās iemaksas summu. Tā kā daļēji par to galvos valsts, banka pircējam samazinās pirmo iemaksu, kas ir obligāta. Principā sanāk, ka valsts dalība ir minimāla.

Kas ir hipotekārais kredīts?

Šis kredīts ir domāts tieši nekustamā īpašuma iegādei. Pēc definīcijas šis kredīts definējams tā – tas ir ilgtermiņa aizdevums, kurš tiek nodrošināts ar ķīlu. Jums jāzina, ka par ķīlu var kalpot arī tas īpašums, kuru grasāties būvēt, piemēram, māja. Tātad minēto kredītu var izmantot ne tikai mājas iegādei vai celtniecībai, bet arī, piemēram, meža vai zemes iegādei, citu ēku būvēšanai (gan privātpersonu, gan komerciāliem mērķiem), zemes meliorācijai, modernizācijai un citiem mērķiem, ko saskatāt par vēlamiem esam.

Kas ir patēriņa kredīts?

Patēriņa kredīts ir īstermiņa aizdevums, kurš ir domāts tādiem gadījumiem, kad nauda vajadzīga kādas preces vai pakalpojuma iegādei, piemēram, telefonam, neatliekamam gadījumam, medicīna pakalpojumiem sadzīves tehnikai, pirmajai iemaksai mājokļa vai auto iegādei, remontam, ceļojumam, mobilajam telefonam utt. Izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt

Kas ir ātrais kredīts?

Ātrais kredīts ir paredzēts īstermiņa finanšu problēmu risināšanai. To ir iespējams noformēt bez ķīlas un galvojuma, turklāt ar izdevīgiem nosacījumiem pirmajā aizņemšanās reizē (parasti pirmais kredīts ir bez procentu maksas) – taču tas nenozīmē, ka šo var veikt vieglprātīgi! Daudzi klienti izvēlas šo pakalpojumu, jo nav jāgaida dienas, mēneši un nedēļas līdz naudas saņemšanai. Savu naudu var saņemt jau burtiski pēc pāris minūtēm – ja iesniedz pieteikumu darba laikā un kreditora atbilde ir pozitīva (ne vienmēr pieteikums nozīmē apstiprinājumu). Nav nepieciešams iesniegt kreditoram aizņēmuma realizācijas mērķi, konfidencialitāte tiek saglabāta.

Kas ir overdrafts?

Overdrafts ir saukts arī kā kredītlīnija, un tā ir iespēja līdz noteiktam limitam lietot vairāk naudas līdzekļus, nekā Jums pieejams. Skaidrs, ka tas nozīmē, ka jebkurā laikā varat izņemt skaidru naudu arī tad, kad nepietiek ar personiskajiem līdzekļiem – esiet uzmanīgs un neiekrītiet lamatās! Nerēķinieties ar naudu, kuras Jums faktiski nav “uz rokas”.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.