Kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut, iegādājoties mājokli

Mājokļa iegāde ir liels solis pretī jaunai dzīvei – savs mājoklis būs svarīgākā vieta jūsu dzīvē vēl ilgus gadus pēc tā iegādes. Tāpēc, pirms izšķirties par pirkumu, noteikti jāapdomā pāris lietas. Šajā rakstā apskatīsim, kas varētu būt svarīgākais, ko zināt, kad pērkat sev vietu, kur dzīvot.

Piecas kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut, iegādājoties mājokli

Pilsēta

Mājokļa iegāde ir vidēji sarežģīts process un aizņem vairākus mēnešus. Šajā procesā ir daudz posmu, kuros visos ir iespējams pieļaut kļūdu.

  • Neizmanto palīdzību – lai gan pērkot māju ir iespējams iztikt bez starpniekiem, piemēram, nekustamo īpašumu brokeriem, tie tomēr var palīdzēt, ja neesat gana drošs par savu izvēli.
  • Neņem vērā papildizdevumus – piemēram, izvēloties iegādāties mājokli ārpus pilsētas, var tikt pie lētākas mājas, taču katru mēnesi atsevišķi izdevumi pieaugs – transporta izdevumi, apsaimniekošanas izmaksas, utt. Tāpat jārēķinās arī ar neērtībām, kuras var sagādāt, piemēram, bērnu vešana uz skolu un līdzīgas lietas.
  • Nedomā ilgtermiņā – svarīgi ir iepazīties ne tikai ar apkaimi un gaidāmajiem izdevumiem (ja pērk gatavu māju – kad tā būs jāremontē?), bet arī to, kas māju apskaujošo platību sagaidīs nākotnē. Tā, ņemot vērā ļoti populāru piemēru – vai netiek plānots pārbūvēt ceļu, izbūvēt transporta mezglu vai citādi iespaidot apkārtējo vidi jūsu mājoklim.
  • Neņem vērā izdevumus, kas saistās ar mājokļa iegādi – tie ir līgumu noformēšana, zemesgrāmatas ierakstu veikšana, valsts nodeva, kredīta noformēšanas izmaksas, un gala beigās arī darbadienas, kas jāvelta mājokļa apskatei un procedūru nokārtošanai. Svarīgi, lai jums būtu ne tikai nauda pirmajai iemaksai un kredītam, bet arī izdevumu segšanai un turpmākai dzīvošanai.
  • Emocionāli lēmumi – emocijas liek ne tikai just, bet arī rīkoties, piemēram, sasteidzot mājokļa iegādi. Neņemot vērā savas ekspektācijas no dzīves – proti, vai pēc gadiem jums būs bērni (vai varbūt ir jau tagad), un vai viņiem būs, kur palikt – vajag ņemt vērā arī savu “emocionālo kontekstu”, proti, raksturu tam savas dzīves periodam, kurā atrodaties. Piemēram, ja iegādājaties māju pēc paaugstinājuma darbā, jūs varat pārvērtēt savas spējas (lai gan, protams, kas kaitē dzīvot zaļi?).

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.