Kredīts mājas siltināšanai

MajoklisZiemas spelgonī, kad siltās vasaras dienas ir aiz muguras, atkal atceramies, kā iepriekšējā aukstuma sezonā sapņojām par jumta siltināšanu un jauniem logiem. Taču – gadu no gada šie pasākumi tiek atlikti. Parastais aizbildinājums: ienākumi ir pārāk mazi, lai iegādātos jaunu mājokli vai pat aizņemtos palielākam patēriņa kredītam. Ko darīt, ja vajadzība pēc mājas siltināšanas ar katru gadu pieaug, bet nav brīvu līdzekļu šim nolūkam? Daudzi atmet ar roku šim pasākumam vai arī izlīdzas ar „tautas metodēm” – logu un durvju blīvēm. Taču lielākiem darbiem palīdzēt var tikai hipotekārais vai patēriņa kredīts.

Ieķīlājot īpašumu, kam vajadzīga siltināšana, var saņemt diezgan lielu naudas summu. Mājoklim gan vajadzīgs īpašumu vērtētāju slēdziens par tā vērtību, jānovērtē objekta remonta tāme, jāveic mājokļa tirgus vērtības saskaņošana (Swedbank). Patēriņa kredīta noformēšanas gadījumā, piemēram, Swedbank, ķīla nav nepieciešama, taču aizdevuma termiņš ir tikai 10 gadi, salīdzinājumā ar 20 gadus ilgu hipotekāro kredītu. Hipotekārā kredīta summa, formējot aizdevumu šajā bankā, var būt līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības. Līdz ar to hipotekārā kredīta ikmēneša maksājumi ir mazāki.

Ja ir īpašums, kuru izdodas pārdot, izmantojot šo summu par pirmo iemaksu, kredītu var ņemt krietni lielāku. Dažs varētu pat pārdomāt mājokļa siltināšanas plānu, ja iespēja tikt pie jauna mājokļa. Jārēķinās gan ar augstākiem kredīta ikmēneša maksājumiem, nekā plānots sākumā, bet doma var izrādīties lieliska. Kamēr neizdodas pārdot īpašumu, nebūs slikta doma aizņemties no draugiem. Turklāt, ja Jums ir vismaz viens nepilngadīgs bērns, ar kuru dzīvojat kopā, un Jūs plānojat mājokļa iegādi vai būvniecību, var pieteikties aizdevumam ar valsts atbalstu. Tādā gadījumā kredīta apjoms var būt līdz 95% no īpašuma tirgus vērtības, termiņš – līdz 30 gadiem, par nodrošinājumu kalpos nekustamais īpašums, kas tiek pirkts vai būvēts.

Var siltināt ne vien privātmāju, bet arī daudzdzīvokļu namu. Šim nolūkam, piemēram, SEB banka piedāvā kredītu ar maksimālo termiņu 20 gadi. Kredīta finansējums tiek piedāvāts ne lielāks 140 EUR/m2, un tiek ņemts vērā mājas iemītnieku parādu īpatsvars pilna 1 gada griezumā – tas nedrīkst būt lielāks par 10 %. Nosacījums – divām trešdaļām no dzīvokļu īpašniekiem jāpiekrīt energoefektivitātes  projekta veikšanai, kredīta ņemšanai un nepieciešamības gadījumā apsaimniekošanas maksas paaugstināšanai. Kredīta atmaksas avots ir dzīvokļu īpašnieku maksājumi par apsaimniekošanu. Ir pieejams līdzfinansējums granta veidā, ko administrē ALTUM. Šāda veida kredīts domāts, ja ir ideja nomainīt jumtu, veikt iekšējo komunikāciju remontu vai nomainīt kanalizāciju, stāvvadus u. t. t.. Kredītu var ņemt mājas ārsienu siltināšanai vai kāpņu telpas remontam, logu un durvju remontam vai nomaiņai, pagraba pārsegumu siltināšanai, apkures cauruļvadu izolācijai vai apkures katlu iegādei.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.