Kredīts mājokļa celtniecībai

Liela daļa cilvēku savu sapņu mājokli finansē ar bankas līdzekļiem, izvēloties kredītu mājokļu celtniecībai. Šis kredīta veids krasi atšķiras no hipotekārā kredīta jau gatava mājokļa iegādei, jo ir nepieciešams veikt vairāk darbību, kas saistītas ar izmaksu noteikšanu, būvprojekta noformēšanu, u.t.t. Līdz ar to jārēķinās ar savādāku, bieži vien laikietilpīgāku procedūru. Šajā rakstā apskatīsim scenāriju, kas ar pāris soļiem mūs aizvedīs līdz pat kredīta saņemšanai bankā.

Saņem kredītu vēja spārniem

Pieteikt kredītu

Uzziniet vairāk šeit

 1. Apzini gaidāmās izmaksas. Būvniecības izmaksas uz kvadrātmetru var būt no aptuveni 700 līdz 1500 eiro, kam jāpierēķina papildus izmaksas neparedzētiem gadījumiem. Tāpat rēķinies, ka būs jāmaksā komisija par kredīta piešķiršanu, apdrošināšanu, u.c. nodevām un dokumentiem.
 2. Aprēķini, cik nepieciešams no bankas, un apzini bankas, kas piedāvā tev izdevīgu kredītu.
 3. Ar būvatļauju un projektu dodies uz banku. Tur būs jāsedz dažas papildizmaksas, piemēram, apdrošināšanas maksa.
 4. Pēc līguma noformēšanas, banka ieskaitīs tev kredītu, kad būsi samaksājis obligātās valsts nodevas, pierādījis savas īpašumtiesības, u.t.t.

Nepieciešamie dokumenti kredīta saņemšanai

 1. Pases kopija un iesniegums par kredīta pieprasīšanu (tiks rakstīts uz vietas bankā);
 2. Ienākumus apliecinoši dokumenti (VID/VSAA izziņa);
 3. Īpašumtiesības apliecinoši dokumenti;
 4. Nekustamā īpašuma novērtējums no bankas apstiprināta vērtētāja;
 5. Tāme;
 6. Ēkas projekts;
 7. Būvniecības atļaujas.

Ko der zināt, piesakoties būvniecības kredītam?

Galvenais, kas jāzina par jebkuru hipotekāro kredītu – tā maksimālais apmērs tiek noteikts pēc jūsu ikmēneša ienākumiem. Kredīts netiks piešķirts, ja ikmēneša maksājums pārsniegs 45% no ģimenes ikmēneša ienākumiem. Kredīts mājokļa celtniecībai tiek piešķirts pa daļām, t.i., banka pie katras būvniecības fāzes pārliecinās par to, ka tiek veikti attiecīgie darbi, un celtniecībai paredzētā nauda tiek izmantota tā, kā norādīts līgumā.

Bieži būvniecības periodā banka dos “kredītu brīvdienas”, ļaujot atmaksāt tikai procentus, nevis pamatsummu. Tādējādi būsit labāk pasargāti pret neparedzētiem izdevumiem, kas var rasties būvniecības laikā. Savukārt hipotekārā kredīta procenti tiek aprēķināti, vadoties pēc starpbanku likmes, ikmēneša ienākumiem, iepriekšējās sadarbības ar banku, u.t.t.

Majoklis

Apdrošināšana

Banka noteikti pieprasīs jaunceļamo īpašumu apdrošināt. Kopā ar maksu par kredīta piešķiršanu, kā arī nodevām vērtētājiem un valstij, apdrošināšana veido lielākos izdevumus, kas nav saistīti ar pašu būvniecību; tomēr jāsaka – tā ir izdevīga ne tikai bankai, bet arī jums, jo būvniecībā var gadīties neparedzēti sarežģījumi. Savukārt pēc izvēles varat paņemt arī dzīvības apdrošināšanu, kas pasargās jūsu radiniekus no problēmām, ja notiks nelaime (kredīts tiks dzēsts), kā arī darbspējas apdrošināšanu, kas jūs glābs, ja cietīsit kādu traumu. Apdrošināšana ir sava veida garants, kas ne tikai pasargā jūsu tuvākos, bet arī sniedz tiem iztiku (atkarībā no nosacījumiem), ja viņi to vairs nevar nodrošināt pāragras aiziešanas dēļ.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.