Mainoties akcīzes nodoklim alkoholam, jāveic inventarizācija

Līdz ar akcīzes nodokļa likmes izmaiņām visiem alkoholiskajiem dzērieniem, uzņēmējiem, kas nodarbojas alkoholisko dzērienu tirdzniecību, 1.augustā ir jāveic inventarizācija un jāpārskaita akcīzes nodokļa starpība valsts budžetā, aģentūrai BNS pavēstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Sabiedrisko attiecību daļā.

Tajā atgādināja, ka šogad 18.jūnijā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus akcīzes nodokļa likumā, kas paredz no šā gada 1.augusta paaugstināt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem. Tādējādi alkoholisko dzērienu tirgotājiem 1.augustā jāinventarizē attiecīgo akcīzes preču un akcīzes nodokļa marku krājumi, jāiesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) inventarizācijas saraksts un nodokļa starpības aprēķins, kā arī jāveic akcīzes nodokļa starpības samaksa valsts budžetā.

Vienlaikus līdz 2015.gada 17.augustam uzņēmējiem jāveic akcīzes nodokļa starpības aprēķins un jāiesniedz EDS inventarizācijas saraksts (-i) un nodokļa aprēķins ar valsts budžetā maksājamo nodokļa starpības summu par inventarizācijas rezultātā konstatētajiem alkoholisko dzērienu krājumiem.

Savukārt līdz 2015.gada 14.septembrim uzņēmējam jāiemaksā valsts budžetā aprēķinātā akcīzes nodokļa starpības summa.

Dienestā arī informēja – ja dienā, kad notiek nodokļa likmju maiņa – 2015.gada 1.augustā – uzskaitē vai faktiskā rīcībā nav alkoholisko dzērienu krājumu, to fiksē uzņēmuma izveidotajā inventarizācijas sarakstā. Šādā gadījumā EDS dokumenta “Akcīzes preču inventarizācijas saraksts un nodokļa starpības aprēķins” komentāra laukā norāda apliecinājumu, ka akcīzes nodokļa starpības aprēķins netiek veikts, 2015.gada 1.augustā uzskaitē vai faktiskā rīcībā nav alkoholisko dzērienu vai alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa marku krājumu.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Saeima 18.jūnijā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus akcīzes nodokļa likumā, kas paredz no šā gada 1.augusta paaugstināt akcīzes nodokli paaugstināt alkoholiskajiem dzērieniem.

Grozījumi paredz līdzšinējo nodokļa likmi no 3,10 eiro par 100 litriem alus palielināt līdz 3,8 eiro, bet vīnam no 64,03 līdz 70 eiro.

Savukārt attiecībā uz raudzētajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likmi paredzēts diferencēt. Dzērieniem ar absolūtā spirta saturu līdz sešiem tilpumprocentiem plānots noteikt likmi 64 eiro, bet ar absolūtā spirta saturu virs sešiem tilpumprocentiem – 70 eiro apmērā par 100 litriem. Patlaban nodokļa likme raudzētajiem dzērieniem ir 64,03 eiro par 100 litriem.

Šāda pieeja rosināta, lai akcīzes  nodokļa likme vieglajiem raudzētajiem dzērieniem (sidriem) būtu konkurētspējīga Baltijas valstu starpā, kā arī lai veicinātu šo dzērienu ražošanu no Latvijā audzētiem augļiem un ogām, uzsver likumprojekta autori.

Likumprojektā arī paredzēts nodokļa likmi palielināt starpproduktiem – par 100 litriem dzēriena ar absolūta spirta saturu līdz 15 tilpumprocentiem nodokļa likmi no līdzšinējiem 64,03 eiro plānots palielināt līdz 70 eiro, bet ar spirta saturu virs 15 tilpumprocentiem – no 99,6 līdz 110 eiro.

Pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes  nodokļa likmi plānots palielināt līdz 1360 eiro par 100 litriem absolūtā spirta. Patlaban nodokļa likme ir 1337,50 eiro.

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.