Mintos.lv un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC)

Informācija ir novecojusi. Mintos aizdevumus vairs neizsniedz.

Mintos.lv ir “crowdfunding” jebšu pūļa kapitāla platforma, kurā iespējams pieteikties aizdevumiem un tos finansēt, izmantojot portāla starpniecību. Mintos.lv izsniedz aizdevumu pret mājokļa ķīlu, un platformā izsniegtie aizdevumi tiek finansēti ar investoru starpniecību. PTAC iebilst pret šādu uzņēmējdarbības formu un draud Mintos atņemt licenci par finanšu pakalpojumu sniegšanu, jo, piesakoties licencei, uzņēmums nebija informējis PTAC par savu pakalpojumu raksturu. Lai būtu kā būdams, Mintos ir ļoti interesants finanšu līdzeklis vairāku iemeslu dēļ.

Kā darbojas Mintos.lv?

Mintos piedāvā hipotekāro kredītu – kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu. To iespējams saņemt arī pret jauniegādājamo nekustamo īpašumu (t.i., kā bankā). Mintos darbības modelis ir visnotaļ vienkāršs. Aizņēmējs piesakās aizdevumam Mintos, norādot nepieciešamo summu un ziņas par nodrošinājumu, savukārt kompānija izsniedz aizdevumu, kuru pēcāk secē, tas ir, parāda veidā nodod investoriem, kuri izvēlas, kuros kredītos investēt. Mintos turpina apkalpot šo parādu, izmaksājot procentus aizdevējiem.

Piemēram, Jānis vēlas kredītu 10 000 eiro vērtībā, lai samaksātu par dēla studijām. Viņš piesakas kredītam Mintos.lv, ieķīlājot savu 20 000 eiro vērto dzīvokli. Mintos izsniedz viņam kredītu ar procentu likmi 15% gadā, un vajadzīgos līdzekļus iegūst no privātiem investoriem un investīciju fondiem. Te savukārt parādās Ivars, kurš nopērk 5 000 no Jāņa parāda, kuru Mintos viņam nodod cesijas veidā. Ja Jānis turpina maksāt parādu, Ivars no tā iegūst 13% gadā, jo Mintos paņem komisiju 2% no investētās summas. Ja Ivars vairs nevēlas Jāņa parādu, viņš var to pārdot iekšējā tirgū, kur viņam nāksies šķirties tikai no 1% no kopējās investīciju summas.

Vienkāršāk sakot, Mintos.lv ir ļoti interesanta platforma, kurā vienkārši investēt un vienkārši saņemt samērā izdevīgu kredītu, it sevišķi tiem, kurus vairs nekreditē bankas. No otras puses, investoriem ir maza teikšana par riskiem, kurus tie uzņemas, jo riska vērtēšanu veic paši Mintos – jūs nezināsiet par izmaiņām kredītņēmēja finansēs (piemēram, ja kredītņēmējs zaudē darbu); tāpat nepastāv arī risku sistēma, kā tas ir, piemēram, igauņu firmā Bondora. Ja kredītņēmējs pārstās aizdevuma atmaksu, naudas atgūšanas process būs ļoti ķēpīgs, tāpēc ir svarīgi ieguldīt mazas summas vairākos aizdevumos.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.