Nekustamā īpašuma vērtēšana

Nekustamā īpašuma vērtēšana ir process, kurā tiek noteikta nekustamā īpašuma tirgus vērtība. To veic nekustamā īpašuma vērtētāji. Parasti nekustamo īpašumu vērtē, lai aizdevējam, piemēram, bankai darītu zināmu ķīlas vērtību, lai tiktu noteikta aizdevuma summa. Kredītu ar nekustamā īpašuma ķīlu sauc par hipotekāro kredītu. Jāmin, ka aizdevuma summa, ko izsniedz pret ķīlu, parasti nesasniedz īpašuma tirgus vērtību.

Nekustamā īpašuma vērtēšanu mēdz veikt arī grāmatvedības nolūkiem, mantas dalīšanai, pamatkapitāla palielināšanai, kā arī citos gadījumos.

Nekustamais īpašums

Kā notiek nekustamā īpašuma vērtēšana

  • Notiek sazināšanās ar vērtētāju. Ja piesakāties hipotekārajam kredītam, tad jums būs nepieciešams bankas sertificēts vērtētājs (dažreiz vērtētājus atsūta pati banka). Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācijas sertificēto vērtētāju saraksts atrodams šeit;
  • Vērtētājs izpēta tirgus tendences, apskata nekustamo īpašumu, nosaka īpašuma aptuveno tirgus vērtību, veicot matemātiskus aprēķinus un ņemot vērā faktorus, kas var iespaidot īpašuma vērtību;
  • Pakalpojuma saņēmējs iegūst sertificētu vērtējumu, kas apliecina īpašuma tirgus vērtību noteiktajā laikā. Tiesa, jāņem vērā, ka tas būtībā ir vienkārši sertificēts eksperta viedoklis.

Kam pievērst uzmanību nekustamā īpašuma vērtēšanā?

Visbiežāk sarežģījumi rodas, kad nav pieejama dokumentācija, piemēram, par ēkas pārbūvēm, īpašuma labiekārtošanu u.c. lietām – piemēram, ja tās nav saskaņotas, var būt grūti noteikt īpašuma tirgus vērtību. Tāpat palaikam telpas vai zemesgabali atrodas grūti pieejamās vietās, vai ir problēmas tos apskatīt. Lielākoties šādas ķibeles tiek risinātas, kad tās arī uzrodas, tādēļ nav pamata lieki uztraukties, vismaz ja izvēlaties kvalitatīvu vērtētāju.

Kādi dokumenti vajadzīgi īpašuma vērtēšanai?

Visbiežāk, lai saņemtu nekustamā īpašuma vērtējumu, būs nepieciešami šādi dokumenti:

  • Zemesgrāmatas ieraksts, “zaļā lapa” vai citi dokumenti, kas apliecina jūsu tiesības uz vērtējamo īpašumu;
  • Tehniskā dokumentācija – ēkas plāns, inventarizācijas lietas kopija, u.c. dokumenti;
  • Izziņa par to, kā grasāties izmantot vērtējumu, piemēram, būves tāmes, īres līgumi, kā arī citi līdzīga veida dokumenti.

Īpašumu vērtēšana notiek aptuveni 2-3 darbadienu laikā pēc objekta apskates, taču, protams, tas ir atkarīgs no paša objekta un vērtēšanas specifikas. Jārēķinās, ka standarta īpašuma, piemēram, divistabu dzīvokļa vērtēšana izmaksā aptuveni no 100 līdz 200 eiro.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.