Nolikto atslēgu princips

Lielu ažiotāžu saistībā ar hipotekārajiem kredītiem jau kādu laiku izraisījis t.s. ‘nolikto atslēgu princips’, kuru mēģinājuši vairākkārt ieviest dažādi politiskie aktīvisti – piemēram, jau 2009. gadā toreizējais premjerministrs V. Dombrovskis, tāpat arī 2010. gadā citi aktīvisti, taču abas reizes šādi priekšlikumi tikuši noraidīti. Pašlaik likumprojekts atrodas 2. lasījumā, un vēl nav pieņemts.

Nolikto atslēgu princips nosaka, ka kredītņēmējs par aizdevumu galvo tikai ar nekustamo īpašumu, tādējādi varot jebkurā laikā atdot bankai nekustamo īpašumu un izbeigt visas saistības ar banku, zaudot gan pirmo, gan citus veiktos maksājumus. Tiesa, jāsaka, ka šis princips Latvijā darbotos tikai daļēji, jo šajā gadījumā tam vajadzētu būt vienīgajam kredītņēmēja miteklim, kā arī stātos spēkā citi ierobežojumi.

Kas ir nolikto atslēgu princips

Dzīvoklis

Ja vēlaties beigt savas saistības ar banku, atsakoties no ķīlas, tad varat izmantot nolikto atslēgu principu. Tas ir attiecināms tikai uz hipotekārajiem kredītiem. Tātad Jūs varat atdot ieķīlāto īpašumu bankai, atbrīvojoties no parādsaistībām, ja nespējat maksāt par kredītu. Tas nozīmē, ka Jūsu banka tādējādi saņemtu tikai ķīlu. Pirms šī likuma pieņemšanas lietas notika citādi – aizdevējbanka varēja Jums pieprasīt maksāt papildu summu, ja Jūsu īpašuma vērtība tomēr vairs nesegtu kredīta summu.

Vai man tiks piedāvāts nolikto atslēgu princips?

Ir pieņemts Patērētāju tiesību aizsardzības likums, ka bankām par Jūsu izvēlētā nekustamā īpašuma iegādi ir obligāti jāpiedāvā divi dažādi kredīta līgumi, no kuriem viens būs ar, bet otrs – bez nolikto atslēgu principa, lai Jums būtu izvēles iespējas jebkurā gadījumā.

Kādi ir parādu dzēšanas termiņi?

Ja esat fiziska persona, tad uz Jums attiecas šādi nosacījumi: ja Jūsu saistības pēc bankrota procedūru pabeigšanas nav lielākas par 30 000 eiro, tad Jūsu saistību dzēšanas termiņš būs viens gads. Ja šīs saistības ir no 30 001 eiro līdz 150 000 eiro, tad šis termiņš būs divi gadi, bet, ja kopējās saistības pārsniedz 150 000 eiro, tad Jums tiek piemēroti trīs gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas.

Varat rēķināties, ka gan aizdevējam, gan aizņēmējam netiks aplikti ar ienākuma nodokli tie izdevumi, kas būs saistīti ar Jūsu kredīta saistību samazināšanu un dzēšanu. Par to rakstīts Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā un Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.

Vai šis nolikto atslēgu princips nodrošina to, ka paņemt kredītu ir vieglāk?

Šis koncepts sabiedrībā tiek vērtēts visai dažādi un pretrunīgi. Tas ir saprotams, jo, no vienas puses, ieguvējs ir kredīta ņēmējs – nolikto atslēgu princips nodrošina to, ka kredītņēmējs var atteikties no sava īpašuma teju jebkurā brīdī un izbeigt jebkādas saistības ar banku. Bet, no otras puses, jau pirms likuma pieņemšanas Latvijas lielākās bankas bija paudušas šādu vēsti, ka tādā gadījumā šos hipotekāros kredītus nemaz nebūs tik viegli saņemt, jo pirmā iemaksa tiks ļoti kāpināta – un tas padara par zaudētājiem Latvijas iedzīvotājus, kuri grasās ņemt hipotekāro kredītu.

Šobrīd noticis tā, ka jau krietnu laiciņu pirms paša likuma pieņemšanas Latvijas bankas sāka pacelt hipotekāro kredītu pirmo iemaksu, lai tādā veidā nodrošinātos pret gaidāmajiem zaudējumiem. Tas nozīmē, ka pārsvarā Latvijas pilsoņiem šis kredīts nebūs pa kabatai, jo aizdevuma pirmā iemaksa nolikto atslēgu principa gadījumā ir uz pusi lielāka. Ja parastam kredītam pirmā iemaksa ir apmēram 10 līdz 20 procenti, tad nolikto atslēgu principu kredītiem šī iemaksa var sasniegt pat 40 procentu apmēru.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.