Piena ražotājiem valsts atbalsts netiks piešķirts

Latvijas piena ražotājiem šobrīd papildu valsts atbalsts netiks piešķirts, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ikmēneša sapulcē teica zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

“Noteikti šinī brīdī nē,” sacīja zemkopības ministrs. Vienlaikus viņš sacīja, ka Zemkopibas ministrija (ZM) seko līdzi situācijai piena tirgū un informēs Eiropas Komisiju (EK) par nepieciešamajiem pasākumiem, ja piena iepirkuma cena turpinās būtiski kristies.

“Mums tikai ir jāapzinās, ka to [ka papildu atbalsts nesekos] mēs zinājām jau tad, kad bija pēdējā saruna pie Ministru prezidentes. (..) Paldies Dombrovska kungam, kurš atnāca un pateica, ka atceras zemniekiem dotos solījumus,” sacīja Dūklavs, komentējot iepriekš piena nozarei piešķirto atbalstu, un norādīja, ka valsts budžetā šim mērķim vairāk naudas šobrīd nav.

Dūklavs prognozēja, ka arī jūnijā piena iepirkuma cena, visticamāk, turpinās kristies. “Informācija ir ļoti dažāda, šorīt arī ar vienu kooperatīva vadītāju tikos, [jūnijā] pat draud neliels samazinājums [piena iepirkumu cenu ziņā],” sacīja Dūklavs.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka valdība 17.februārī atbalstīja kārtību, kādā sadalīt EK ārkārtas atbalstu 7,72 miljonu eiro apmērā Latvijas piena ražotājiem, kas cietuši no Krievijas embargo ietekmes.

EK piešķīra pagaidu ārkārtas atbalstu Lietuvas, Latvijas un Igaunijas piena ražotājiem kopumā 28,7 miljonu eiro apmērā, no kuriem Latvijai iedalīti 7,72 miljoni eiro, lai daļēji kompensētu ienākumu zudumu, ko piena ražotājiem radīja piena iepirkuma cenu samazinājums.

Tāpat vēstīts, ka Krievija ir noteikusi pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no ES, ASV un citām valstīm. Embargo attiecas uz liellopu gaļas, cūkgaļas, augļu un dārzeņu produkcijas, putnu gaļas, zivju, siera, piena un piena  produktu importu.

Ziņots arī, ka piena iepirkumu cenas turpina kristies. Saskaņā ar Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) provizoriskajiem datiem Latvijā vidējā piena iepirkuma cena šogad aprīlī salīdzinājumā ar martu ir pieaugusi par 2%, savukārt gada laikā tā ir samazinājusies par 33,5%.

LOSP ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionālā līmeņa lauksaimnieku konsultatīvā padome, kas apvieno 60 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 14 tūkstoši ražojošo lauksaimnieku.

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.