“SEB līzinga” kopējais līzinga portfelis pērn pieaug par 5%

SEB grupas līzinga kompānijas “SEB līzings” kopējais līzinga portfelis pagājušajā gadā palielinājies par 5% – līdz 189 miljoniem eiro, aģentūrai BNS pavēstīja kompānijas vadītāja Nellija Kočanova.

“2014.gadā esam nodrošinājuši jauna finansējuma piešķiršanu līzinga objektu iegādei 81 miljona eiro apmērā, no kuriem 52% piešķirti vieglo automašīnu iegādei, 20% – lauksaimniecības sektora vajadzībām, 14% – komerctransportam un 15% – citu iekārtu finansēšanai,” sacīja Kočanova.

Viņa informēja, ka kopumā 2014.gadā “SEB līzings” noslēdza 2504 darījumus ar uzņēmumiem par kopējo finansējumu juridiskajām personām 74 miljonu eiro apmērā un 674 darījumus ar privātpersonām par kopējo summu 7,5 miljoni eiro.

Kompānijas pārstāvji atzīmēja, ka 2014.gadā “SEB līzings” jaunizsniegto aizdevumu apmērs audzis par 7%, bet noslēgto darījumu skaits palielinājies par 20%.

“SEB līzinga” pārstāvji informēja, ka straujākais pieaugums pērn bija vieglo automašīnu segmentā, kur “SEB līzings” no jauna aizdevumos izsniedzis par 25% vairāk nekā 2013.gadā, kā arī industriālās tehnikas segmentā, kur bijis pieaugums par 10%. Vienlaikus pērn būtiski samazinājās pieprasījums pēc komertransporta objektiem un tādējādi “SEB līzinga” aizdevumu apmērs šajā segmentā sarucis par 31%, bet lauksaimniecībai izsniegto jauno aizdevumu apmērs pērn samazinājies par 7%, jo kaut arī gada sākumā bija palicis vairs neliels Eiropas Savienības (ES) fondu naudas pārpalikums kombainu finansējumam, gada otrajā pusē praktiski nebija pieejami ES struktūrfondu līdzekļi, kas stimulē attiecīgā segmenta attīstību.

“”SEB līzinga” un Latvijas kopīgais līzinga tirgus uzrāda līdzīgu tendenci – visstraujāk 2014.gada ietvaros attīstījās tieši autolīzinga joma. Tas varētu būt skaidrojams ar iedzīvotāju pozitīvo noskaņojumu un joprojām stabilu uzņēmumu finansiālo stāvokli, kā arī gatavību ieguldīt tādos standarta pamatlīdzekļos kā autotransports. Savukārt komerctransporta un iekārtu apmēru kritumu mēs saistām ar neprognozējamo situāciju Ukrainas un Krievijas konflikta attīstībā un uzņēmumu piesardzīgo rīcību lielāka apmēra investīciju veikšanai uzņēmumu tehnoloģiskā parka vai ražotnes atjaunošanā,” teica Kočanova.

Tāpat kompānijā informēja, ka pagājušajā gadā būtiski audzis privātpersonu auto finansēšanas darījumu skaits un apmērs – attiecīgi 2,1 reizi un par 75%. Īpaši liela aktivitāte bijusi Rīgā un Rīgas reģionā.

“SEB līzinga” pārstāvji arī minēja, ka mazo un vidējo uzņēmumu segmentā izaugsmi sekmēja lauksaimniecības jomā strādājošie uzņēmumi, kas gada sākumā izmantoja atlikušos Eiropas atbalsta programmu līdzekļus tehnikas iegādei ar līzinga starpniecību. Lai gan gada otrajā pusē zemnieku aktivitāte samazinājās, “SEB līzings” 2014.gadā noslēdza jaunus darījumus lauksaimniecības sektorā par kopējo summu gandrīz 16 miljonu eiro apmērā, noslēgto darījumu skaitam palielinoties salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu par 11%.

“Ja gada otrajā pusē zemnieku aktivitāte samazinājās, kas skaidrojams ar sektora nogaidošu pozīciju attiecībā uz jauno Eiropas fondu līdzekļu pieejamību, tad šogad zināmu stimulu investēt lauksaimniecībā atvērs jaunpiešķirtās Eiropas subsīdijas. Tomēr, redzot, cik pragmātiski jaunas investīcijas šobrīd plāno mūsu klienti, rēķinoties ar globālo ekonomisko un politisko situāciju, nav pamata domāt, ka līzinga tirgus šogad varētu attīstīties strauji jeb uzrādīt būtisku uzrāvienu. Sagaidām, ka pie esošās klientu aktivitātes portfelis augs mēreni – līdz 5%,” teica Kočanova.

“SEB līzinga” vienīgā īpašniece ir pēc aktīvu apmēra otra lielākā banka Latvijā – “SEB banka“.

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.