Vajadzīgs kredīts mājokļa celtniecībai?

Teju ikviens cilvēks sapņo par savu māju pilsētā vai laukos, tomēr ne katrs šo mērķi var sasniegt, jo naudas apmērs, kas nepieciešams ieceres par privāto māju realizēšanai, ir diezgan liels neatkarīgi no cilvēku ienākumiem un piederībai sociālajam slānim. Arī iekrāt pietiekamus finanšu līdzekļus nav viegli, ņemot vērā, ka pastāvīgi izdevumi nepieciešami ikdienā – dzīvošanai, katras dienas vajadzībām, neparedzētiem tēriņiem un tamlīdzīgi. Ja esat gatavs izmantot aizdevumu, varat apsvērt iespēju ņemt kredītu, kas būtu speciāli pielāgots Jūsu vajadzībām un tieši ir paredzēts mājokļa būvniecībai.

Mājas kredīts

Kas ir kredīts mājokļa celtniecībai?

Praktiski šis kredīts ir visai līdzīgs parastajam hipotekārajam kredītam, piemēram, līdzīga iezīme ir tas, ka bankas šo kredītu izsniedz pret jaunā vai jau esošā nekustamā īpašuma ķīlu – tas darbojas kā nodrošinājums pret riskantiem darījumiem. Arī mājokļa celtniecības kredīta nosacījumi pieprasa, lai Jūs iesniegtu apstiprinātu būvprojektu, ko būtu novērtējis sertificēts būvinženieris ar attiecīgu kvalifikāciju. Tiks novērtēta īpašuma pašreizējā vērtība un tā, kas tiks sagaidāma projekta beigās. Kad banka būs veikusi šo novērtēšanu, tiks lemts, cik liels apjoms līdzekļu Jums tiks piešķirts. Summas var variēt, bet parasti tiek izsniegti 80% – 90%  sedzoši aizdevumi, kas tik procentu apmērā segs Jūsu būvprojekta izmaksas.

Vai varu izmantot šo kredītu sava uzņēmuma vajadzībām, ja esmu juridiska persona?

Šāda veida kredīts tiek izsniegts tikai personīgā īpašuma mērķim, tālab, ja aizdevums Jums vajadzīgs uzņēmuma vajadzībām, oficiāli šādi to noformēt nevarēsiet. Tad atliek ņemt šo kredītu kā fiziska persona, nodrošinot dažādus drošības pasākumus, piemēram, būvprojekta apdrošināšanu, tā novērtēšanu, arī ikmēneša pārbaudes (tiks vērtēts Jūsu projekta statuss un tā attīstības un norises ātrums), kā arī dažādus saskaņotus dokumentus Jūsu drošībai, kas ietver būvpārvaldi un Jūsu pašvaldību par projekta atbilstību likumiem.

Kāpēc šim aizdevumam nepieciešama ķīla?

Tā kā Jums ir jānodrošina aizdevējam tas, ka līdzekļi, ko kredīta devējs ir ieguldījis, tiks saņemti atpakaļ ar ikmēneša procentu maksājumu uzviju, ir nepieciešams nodrošinājums, lai pasargātu abas puses no neparedzētas situācijas. Tāpēc ir nepieciešama Jūsu jaunā projekta ieķīlāšana, taču reizēm bankas piedāvā arī citu risinājumu (atkarībā no Jūsu konkrētās situācijas) un ļauj ieķīlāt citu nekustamo īpašumu, ja vien tā vērtība ir pielīdzināma jaunajam projektam.

Kā tiek noteikts kredīta apmērs?

Maksimālā summa, ko varat saņemt, tiks aprēķināta pēc Jūsu un Jūsu ģimenes ikmēneša ienākumiem, kā arī, protams, pēc Jūsu maksātspējas. Parasti bankas atsakās dot kredītu, ja Jūsu kredītvēsture ir sabojāta – piemēram, neesat maksājis kredīta maksājumus vai arī esat pārkāpis parādsaistības.

Katru mēnesi Jums tiek noteikts summas apmērs, kurš ir jāmaksā – gan pamatsumma, gan procenti. Ikmēneša maksājums parasti nedrīkst pārsniegt vairāk kā 40% no kopējiem ģimenes ienākumiem. Tā kā visai bieži aizdevums mājokļa celtniecībai tiek piešķirts pa daļām, banka katrā būvniecības posmā pārliecinās par to, kā Jūs veicat projekta realizāciju vai paredzētā nauda tiešām tiek izmantota tā, kā esat norādījis savā līgumā.

Kādi dokumenti nepieciešami, lai varētu veikt šo aizņēmumu?

Parasti ir nepieciešami šādi dokumenti: personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte), pašreizējais un nākotnes projicētais būvprojekta vērtējums, kuru apstiprinājis kvalificēts vērtētājs, kā arī būvatļaujas kopija. Obligāti vajadzīgs ģimenes ienākumus apliecinošs dokuments, līgums par celtniecības pakalpojumu izmaksām un sniegšanu, kā arī notāra apstiprināta zemesgrāmata un būvprojekta apdrošināšana, ja esat izvēlējies šādu opciju.

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.