Vērtēs grozījumus Komerclikumā

Vērtēs grozījumus Komerclikumā, kas samazinās administratīvo slogu viena dalībnieka SIA.

Saeima otrdien lems, vai nodot komisijām grozījumus Komerclikumā, kas paredz būtiskus atvieglojumus viena dalībnieka sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) attiecībā uz aktuālā dalībnieku reģistra ieviešanu un ar pāreju uz eiro saistīto dokumentu iesniegšanu Uzņēmumu reģistrā (UR), liecina parlamenta sēdes darba kārtība.

Tieslietu ministrijā atgādināja, ka 2013.gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas vērsti uz reiderisma jeb komersanta prettiesiskas pārņemšanas novēršanu. “Šie grozījumi būtiski izmainīja SIA dalībnieku reģistra vešanas kārtību un visām līdz 2013.gada 30.jūnijam   komercreģistrā  reģistrētajām SIA noteica pienākumu līdz 2015.gada 30.jūnijam iesniegt UR aktuālo dalībnieku reģistru, kas atbilst jaunajai kārtībai,” skaidroja ministrijā.

Tajā arī piebilda – tā kā viena dalībnieka SIA nav saskatāmi tādi reiderisma riski, kādi iespējami vairāku dalībnieku SIA, plānotās izmaiņas   Komerclikumā  paredz, ka viena dalībnieka SIA aktuālo dalībnieku reģistru varēs iesniegt UR jebkurā laikā. Vienlaikus šāds pienākums iestājas, ja tiek veiktas citas būtiskas izmaiņas, kas skar daļu pāreju vai izmaiņas pamatkapitālā).

Saistībā ar pāreju uz eiro visām kapitālsabiedrībām, kuru pamatkapitāls izteikts latos, līdz 2016.gada 30.jūnijam UR jāiesniedz ar pāreju uz eiro saistītie dokumenti. “Ņemot vērā līdzšinējo kapitālsabiedrību pasivitāti, būtu attaisnojuma UR iesaiste viena dalībnieka SIA pamatkapitāla denominācijā, vienlaikus saglabājot iespēju arī pašām SIA veikt pamatkapitāla denomināciju. Izmaiņas Komerclikumā  paredz, ka UR veiks automātisku denomināciju viena dalībnieka SIA, kas nebūs iesniegušas ar eiro ieviešanu saistītos dokumentus UR līdz likumā noteiktajam gala termiņam – 2016.gada 30.jūnijam,” klāstīja ministrijā.

Pēc ministrijā sniegtās informācijas, šā gada sākumā aptuveni 42,5 tūkstoši eiro jeb 27% SIA (reģistrētas līdz 2013.gada 30.jūnijam) ir pieteikušas UR aktuālo dalībnieku reģistru atbilstoši jaunajai kārtībai. Savukārt 17 416 jeb 17% no visām viena dalībnieka SIA ir iesniegušas Komerclikuma grozījumiem atbilstošu dalībnieku reģistru.

Aptuveni 13% no visām SIA, kuru pamatkapitāls ir izteikts latos, ir pieteikušas UR ar pāreju uz eiro saistītos dokumentus. Viena dalībnieka SIA gadījumā tās ir 12 475 jeb 11% no visām šāda veida SIA.

Par grozījumiem Saeimai būs jālemj trīs lasījumos.

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.