“Winergy” darījumu ar “Firepower” atzīst par fiktīvu

Ventspils tiesa ar “Norvik banku” strīdā iesaistītā vēja parka attīstītāju “Winergy” noslēgto darījumu 35 miljonu eiro apmērā par 13 ģeneratoru piegādi ar Igaunijas uzņēmumu “Firepower” atzinusi par fiktīvu, aģentūrai BNS pavēstīja “Norvik bankas” pārstāvis Rihards Boreiko.

Aģentūra BNS tiesā uzzināja, ka “Norvik banka” Ventspils tiesā bija iesniegusi prasības pieteikumu pret “Winergy”, dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecības uzņēmumu “Plantum”, elektroenerģijas ražotājiem “Stribog”, “Venti”, “Njord” un “Firepower” par pirkuma un ķīlas līguma atzīšana par spēkā neesošiem, nostiprināto ķīlas tiesību dzēšanu.

“Prasību šajā lietā cēla “Norvik banka”, lūdzot tiesu atzīt par spēkā neesošu starp “Winergy” un “Firepower” noslēgto darījumu par ģeneratoru piegādi. Tāpat banka lūdza tiesu dzēst visas ķīlas un hipotēkas, kas nostiprinātas par labu “Firepower”. “Firepower” hipotēka šobrīd nostiprināta arī uz “Winergy” piederošo vēja parku,” skaidroja Boreiko.

Pēc viņa teiktā, “Norvik bankas” prasību tiesa apmierināja pilnā apmērā.

Tostarp tiesa spriedumā norādījusi, ka patiesībā iesaistīto personu mērķis nebija tiesisks darījums, bet gan maldināt citas personas.

Boreiko arī atzīmēja, ka “zīmīgi, ka fiktīvais kreditors “Firepower” Tallinā, Igaunijā reģistrēts vienā un tajā pašā adresē, kur uzņēmumus “Wind One” (Tartu mnt 7-7, Tallinn). “Wind One”, savukārt, kalpo kā ieguldītājuzņēmums “Winergy” un pastarpināti pieder fiktīvajam investoram Indrekam Kuivallikam, kas mēģina šantažēt Latvijas valsti ar investīciju strīdu”.

Pēc viņa teiktā, arī dokumentāli pierādīts, ka pats “Firepower” pieder Andrusam Petersonam – tam pašam, kas izveidoja arī “Winergy” un vēlāk kā investoru piesaistīhja piesaistīja Kuivalliku.

Tāpat Boreiko atzīmēja, ka Ventspils tiesas par fiktīvo atzītais darījums pirmo reizi tika uzrādīts “Winergy” izstrādātajā tiesiskās aizsardzības procesa plānā (TAP), lai tādējādi TAP plāns nebūtu jāsaskaņo ar “Winergy” lielāko kreditoru – “Norvik banku.”

Viņš arī skaidroja – lai gan pirkuma līgums starp “Winergy” un “Firepower” paredzēja 13 ģeneratoru piegādi 35 miljonu apmērā, kā nodrošinājumu šī darījuma izpildei “Winergy” ķīlā piešķīra vien “Renault” automašīnu.

“Šī darījuma fiktīvo raksturu un iesaistīto pušu negodprātību jau iepriekš bija atzinušas gan Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa, izskatot pirmo “Winergy” TAP lietu, gan arī Augstākās tiesas (AT) Senāts un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa, pārskatot otro “Winergy” TAP lietu. Ventspils tiesa bija pirmā, kura šo darījumu pēc bankas prasības pieteikuma vērtēja pēc būtības, uzklausot visu pušu pārstāvjus un pārbaudot iesniegtos pierādījumus,” teica Boreiko.

Atbilstoši AT iepriekš sniegtajai informācijai “Winergy” 2013.gada 13.maijā noslēdza līgumu ar “Firepower” par 13 vēja ģeneratoru pirkumu kopumā 35,1 miljona eiro apmērā. Puses vienojās, ka pirkuma maksas daļu 33,6 miljonu eiro apmērā pircējs samaksās pārdevējam līdz 2014.gada 1.janvārim, bet ģeneratori tiks piegādāti ne vēlāk kā līdz 2014.gada 1.jūlijam. Savukārt atlikusī pirkuma maksas daļa 1,5 miljonu eiro apmērā eiro pircējam jāsamaksā pēc pieņemšanas-nodošanas akta parakstīšanas.

Vienlaikus “Winergy” 2013.gada 6.jūnijā iesniedza tiesā pieteikumu par TAP īstenošanu, norādot, ka parādnieka rīcībā esošie finanšu līdzekļi 284,7 tūkstoši latu (405,1 tūkstotis eiro) nav pietiekami īstermiņa kreditoru saistību 15,147 miljonu latu (21,552 miljonu eiro) izpildei, ko apliecina bilance uz 2013.gada 31.maiju.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors Juris Pēda AT Senāta Civillietu departamentā pērn oktobrī iesniedza protestu par “Winergy” TAP.

Izskatot “Norvik bankas” iesniegumu par Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas 2014.gada 15.augusta spriedumu, ar kuru “Winergy” piemērots TAP, Pēda konstatējis būtiskus tiesību normu pārkāpumus, un iesniedzis protestu.

“Winergy” aģentūru BNS iepriekš informēja, ka 2012.gada 20.februārī uzņēmums saņēma no “Norvik bankas” kredītus kopumā 18,58 miljonu eiro apmērā, taču 2013.gada 20.maijā banka pirms termiņa pieprasīja atmaksāt visu aizdevumu summu desmit dienu laikā, vienlaikus vēršoties Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē un panākot arī “Winergy” bankas kontu arestu, kas liedza aizdevumu atmaksāt. “Vai tā ir loģiska bankas rīcība situācijā, kad tā vēlas saņemt aizdoto naudu, nevis pārņemt uzņēmumu?” pauda uzņēmumā.

“Winergy” nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu, un tā lielākais īpašnieks ir Igaunijas “Wind One”, kam pieder 92,81% kapitāldaļu, liecina datubāzes “Lursoft” informācija.

BNS

Piedalīties diskusijā par šo rakstu:

Copyright © 2016 LKJA, visas tiesības paturētas.